Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 05.05.2019 r. grupa najlepszych "zawodowców" z klas drugich i trzecich Technikum i ZSZ wyleciała do Malagi, słonecznej miejscowości w południowej Hiszpanii. Podczas czterotygodniowego pobytu odbywali praktyki zawodowe w firmach z branży informatycznej, ekonomicznej oraz mechanicznej. To była dla nich unikalna okazja, aby doskonalić swoje umiejętności zawodowe, poznać ciekawe miejsca, kulturę, język hiszpański oraz odpocząć na słonecznych plażach.

Głównym celem projektu mobilności "Hola POWER w Hiszpanii! II",  jest wyrobienie umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich oraz doskonalenie umiejętności zawodowych zgodnie z najnowocześniejszymi standardami. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie będą mieli ułatwione przejście z etapu nauki do etapu zatrudnienia, ułatwione wejście na trudny i dynamiczny rynek pracy.

Najlepsi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do projektu wraz z opiekunami, Panią Bożeną Kęsicką i Panem Dariuszem Szojką, przebywali w hotelu Albergue Inturjoven Malaga.  

W sobotę, po długiej podróży odbyło się spotkanie z Panią Koordynator i pierwsza kolacja w Hiszpanii. Mimo zmęczenia i późnej pory spora część uczniów udała się na plażę, aby zaciągnąć się jodem znad Morza Alborańskiego :-)

Kolejny dzień - niedziela, to relaks, pierwszy spacer po Maladze i opalanie na plaży.

W poniedziałek większość uczniów poznała swoje miejsce praktyk, a miłe Panie koordynatorki pokazały im drogę. Wtorek, to już normalny dzień pracy, podczas którego uczniowie poznawali firmy i ich pracowników, a także swój zakres obowiązków.

Natomiast po południu czas wolny, dlatego męska część praktykantów nie mogła ominąć Ligi Mistrzów i udała się do pobliskiego baru na mecz Liverpol - FC Barcelona.

W piątym dniu pobytu, zaraz po praktykach i obiedzie, uczniowie wzięli udział w pierwszych zajęciach w ramach kursu języka hiszpańskiego. Już na samym początku czekało ich nie lada wzywanie! Ich zadaniem było poproszenie przechodniów, by zgodzili się z nami nagrać krótki filmik w których zadawali podstawowe pytania dotyczące imienia, nazwiska, czy miejsca zamieszkania. 

W piątek, po południu pora na pierwszą atrakcję - rozgrywki Mini Golfa w Torremolinos

Sobota i niedziela, to "dzień lenia" i czas odpoczynku. Część uczestników projektu leniuchowała w swoich pokojach, część wybrała się na wycieczkę do ogrodu botanicznego....

... a część podziwiała piękne zachody słońca :-)

Cały kolejny tydzień upłyną na doskonaleniu swoich umiejętności zawodowych oraz językowych, a w sobotę, zaraz po śniadaniu odbyła się wycieczka do Gibraltaru. Wejście na sam szczyt było bardzo męczące, jednak widok z gór zrekompensował uczestnikom cały trud. Dodatkową atrakcją były małpy, które zrobiły naprawdę wielką furorę. Tego dnia odbywała się noc muzeów, dlatego spora część uczestników wycieczki skorzystała z okazji. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to na prawdę bardzo ciekawe wydarzenie, które warto było zobaczyć.

W niedzielę, 19.05.2019, kolejna wycieczka! Tym razem do malowniczego miasteczka Mijas. Już dojeżdżając do tej miejscowości uczestnicy wycieczki mogli podziwiać niebieskie donice wypełnione kwiatami, które ciągnęły się całymi pasami wzdłuż białych ścian budynków. Cała grupa integrowała się spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami z białymi domami i delektowała się pięknymi widokami na Costa del Sol.

Kolejny słoneczny tydzień minął bardzo szybko. Praktyki zawodowe, nauka języka hiszpańskiego i eksplorowanie Malagi oraz jej plaż tak zaabsorbowały uczniów, że nawet nie zauważyli, że jest piątek ;-) A w piątek 24.06.2019 czekała na nich kolejna atrakcja - Banana Boat! Było mnóstwo emocji i rewelacyjnej zabawy.

W niedzielę kolejna wycieczka, tym razem do Marbella - miasta przepychu, luksusu i pięknych plaż. Marbella, to jeden z najbardziej luksusowych kurortów w Europie. Znajdują się tam posiadłości znanych gwiazd i najbogatszych ludzi na świecie. Spacerując po uliczkach miasta uczniowie mogli podziwiać nie tylko malowniczą architekturę, ale także warte miliony euro jachty i najnowsze modele luksusowych aut. Jednak, kiedy uczniowie mieli czas wolny, zamiast podziwiać luksusy, woleli spędzić go na plaży ;-)

W ostatnim tygodniu pobytu w Maladze działo się bardzo wiele. We wtorek kurs języka hiszpańskiego odbył się na mieście. Jednym z zadań uczniów było znalezienie pomnika Pablo Picasso i zrobienie z nim zdjęcia.

W czwartek odbył się egzamin ze znajomości podstaw języka hiszpańskiego. Ponieważ wszyscy byli solidnie przygotowani, nie sprawił on większych problemów. Natomiast wieczorem uczniowie wraz z opiekunami oraz koordynatorką Mają udali się do jednej z restauracji na Tapas Night! Podczas tego wieczoru była kolejna okazja spróbować tradycyjnych hiszpańskich przekąsek, które często serwowane są do napojów w hiszpańskich restauracjach.

Natomiast piątek, ostatni dzień praktyk to czas pożegnań z pracodawcami. To wzruszający dzień, ponieważ wszyscy przez okres praktyk bardzo zżyli się z poznanymi ludźmi, a część zaprzyjaźniła. Po praktykach zawodowych odbyła się Goodbye Session. Nasi uczniowie otrzymali piękne dyplomy potwierdzające znajomość języka hiszpańskiego oraz udział w projekcie. To także ostatnie oficjalne spotkanie z hiszpańskimi tutorami. Serdecznie im dziękujemy!

Mamy nadzieję, że przez następne lata kolejne grupy uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będą nadal mogli gościć w hotelu Albergue Inturjoven Malaga :-)

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule zostały wykonane przez uczniów PCKZiU oraz przekazane przez koordynatora projektu, Panią Wiolettę Pieszczek.

Galeria zdjęć: Hola POWER w Hiszpanii - 04.05-01.06