Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

To już trzecia grupa uczniów PCKZiU (technik ekonomista, technik logistyk, mechanik pojazdów samochodowych), która zakończyła czterotygodniowe praktyki zawodowe w ramach projektu "Hola Erasmus+ w Hiszpanii". To była wspaniała okazja, aby doskonalić swoje umiejętności zawodowe, poznać ciekawe miejsca, kulturę i język hiszpański.

Najlepsi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do projektu wraz z opiekunami, Panem Jarosławem Pieszczek i Krzysztofem Patrzek, przebywali w pięknej willi z basenem w historycznym mieście Ubeda w Andaluzji na południu kraju.

Głównym celem projektu jest wyrobienie umiejętności adoptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich oraz doskonalenie umiejętności zawodowych zgodnie z najnowocześniejszymi standardami.

Opis pierwszych dwóch tygodni pobytu można przeczytać w artykule: Uczniowie PCKZiU na praktykach w Hiszpanii. Kolejne dni, to czas pracy podczas praktyk, nauka języka hiszpańskiego, wycieczki i mnóstwo innych lokalnych atrakcji, takich jak Wieczór Tapas, podczas którego uczestnicy projektu poznawali smaki Hiszpanii.

1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy uczniowie spędzili na zwiedzaniu słonecznej Malgi i leniuchowaniu na plaży. W centrum miasta podziwiali Teatr Rzymski (Malaga Teatro Romano Alcazaba) - najstarszy zabytek w Maladze. Został on zbudowany w I w.p.n.e. i był używany do III w.n.e. Po wędrówce do punktu widokowego Mirador De Gibralfaro, podziwiali niezapomniane widok na całe miasto. Z tego miejsca można zobaczyć arenę walk byków, park (El Parque) oraz port z latarnią morską (La Farola). Na popularnej plaży Playa La Malagueta przy wielkim napisie Malagueta pstryknęli pamiątkowe fotki. Okazało się, że świat nie jest taki duży, bo podczas zwiedzania miasta natknęli się na absolwentkę PCKZiU Aleksandrę Sutor, która wraz z mężem w tym czasie wypoczywała Hiszpanii. W tym dniu przez cały dzień słońce dopisywało, dlatego niemal każdy wrócił do Ubedy lekko "podpieczony" ;-)

Kolejny dzień, to Święto Flagi Narodowej w Polsce. Nasza flaga pojawiła się wówczas na terenie willi w towarzystwie flagi hiszpańskiej. 

Natomiast wieczorem odbył się mecz towarzyski z lokalną drużyną piłki nożnej.

Kolejny dzień, 3 maja, to dla Nas Polaków bardzo ważne Święto Konstytucji 3-go maja. Była to pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja spisana 3 maja 1791 roku. W Hiszpanii to zwykły dzień pracy, dlatego dopiero po południu, po odbytych praktykach mogliśmy świętować ten dzień!

W czwartek odbył się egzamin ze znajomości podstaw języka hiszpańskiego, natomiast w piątek, w przedostatni dzień pobytu w Hiszpanii, po praktykach zawodowych odbyła się Goodbye Session. Nasi uczniowie otrzymali piękne dyplomy potwierdzające znajomość języka hiszpańskiego oraz udział w projekcie. To ostatnie oficjalne spotkanie z Naszymi hiszpańskimi tutorami oraz przesympatyczną Juani, która przygotowywała wszystkie posiłki dla uczniów i ich opiekunów. Nasi uczniowie przygotowali dla nich niespodziankę w postaci drobnych upominków i pamiątkowej tablicy upamiętniającej pobyt Jaworskiej grupy w Ubedzie.

 

Dziękuję bardzo za cudną grupę! Bardzo miło zawsze wspominamy grupy z Jawora! Grupa i nauczyciele ocenili nas bardzo wysoko, za co dziękuję!

Lena Kaszycka - Euromind

My także serdecznie za wszystko dziękujemy! Te damos gracias por todo!

Mamy nadzieję, że przez następne lata kolejne grupy uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego będą nadal mogli gościć w willi w Ubedzie :-)

Na koniec filmik wykonany przez uczniów, podsumowujący pobyt trzeciej grupy projektu Hola Erasmus+ w Hiszpanii

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule zostały wykonane przez uczniów PCKZiU oraz przekazane przez koordynatora projektu, Panią Wiolettę Pieszczek.

Galeria zdjęć: Hola Erasmus+ w Hiszpanii - 13.04-11.05