Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Finaliści IX edycji Konkursu Informatycznego GIMTI

Logo GIMTITo już dziewiąty finał Powiatowego Konkursu Informatycznego dla gimnazjalistów GIMTI. Od dziewięciu lat organizatorzy tego prestiżowego konkursu - Zespół Nauczycieli Przedmiotów Informatycznych, udowadniają, że pomimo trudnych warunków finansowych, z jakimi borykają się szkoły, są w stanie zapewnić bardzo atrakcyjne nagrody. Takich nagród zazdroszą Nam  nawet organizatorzy konkursów krajowych!

Konkurs skierowany jest do uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych z Jawora i miejscowości ościennych. Od początku, celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych uczniów szkół gimnazjalnych, rozwijanie twórczego myślenia i stosowania wiedzy w praktycznym działaniu oraz stworzenie uczniom możliwości do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki.

Jak zwykle, zmagania uczniów odbywały się w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. Na każdym etapie problematyka zadań obejmowała poszerzone treści podstawy programowej z informatyki w klasach I – III gimnazjum, w szczególności zagadnienia:

 • zastosowanie programów typu: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, programy do prezentacji graficznej,
 • algorytmika,
 • tworzenie stron WWW w oparciu o język HTML,
 • ogólna wiedza na temat systemów operacyjnych, komputerów i informatyki.

I etap – szkolny

Etap szkolny odbył się w lutym 2016 r. Gimnazjaliści podczas wewnątrzszkolnych eliminacji, rozwiązywali przesłane wcześniej przez organizatorów konkursu zadania testowe. Do finału zakwalifikowało się 28 uczniów z gimnazjów w Jaworze, Bolkowie i Męcince.

II etap – powiatowy

W dziewiątym finale konkursu, który odbył się 23 marca 2016 r. wzięło udział 23 uczniów. Tradycyjnie konkurs składał się z dwóch częsci: testowej oraz praktycznej.

Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu sprawdzającego ogólną wiedzę na temat informatyki, komputerów i Internetu. Część praktyczna polegała na rozwiązaniu zadań z użyciem komputera. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania 4 zadania.

Zadanie pierwsze należało wykonać za pomocą edytora MS Word i polegało na odpowiednim sformatowaniu fragmntu tekstu. Drugie zadanie wymagało znajomości arkusza kalkulacyjnego, poniewż należało utworzyć odpowiednie formuły obliczające pola poszczególnych części figury pokazanje na rysunku. Należało także odpowiednio sformatować wybrane komórki arkusza. Zadanie trzecie to znów edytor tekstu, ale tym razem należało wykazać się umięjętnościami tworzenia i formatowania tabel. Dodatkowo, należało utworzyć i sformatować autokształt i umieścić do na stworzonej tabeli. Czwarte zadanie było dla finalistów konkursu największym wyzwaniem. Należało wykazać się znajomością podstawowych znaczników języka HTML. Zadanie polegało na edycji kodu strony internetowej i dopisaniu brakujących znaczników.

W tym roku poziom konkursu był na prawde wysoki. O czołowych miejscach decydowały dosłownie pojedyncze punkty!

Po części praktycznej gimnazjaliści mogli w końcu odpocząć i zregenerować siły. Specjalnie dla nich dziewczyny z klasy 3 technikum informatycznego przygotowały pyszne kanapki. Na deser, były świeżutkie pączki, o które zadbała Pani Wioletta Pieszczek – kierownik kształcenia praktycznego PCKZiU. Słodkości te specjalnie dla Nas wypiekali zaprzyjaźnione ze szkołą cukiernie:

 • BALINKA, Ryszard Tabor - pl. Wolności 4, 59-400 Jawor;
 • MARTEX Sp. j., Stanisław Furtak -  Zębowice 35, 59-411 Paszowice;
 • Grażyna Maciejowska, właścicielka cukierni przy ul. Legnickiej 27;

Dzięki zdrowej wodzie Jaworowy Zdrój ufundowanej przez firmę Premium Distribution sp. z o.o. z Jawora, wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie mogli ugasić pragnienie i ostudzić nieco emocje.

Od pierwszej eycjii konkursu wspiera nas Pan Stanisław Laskowski, Starosta Jaworski, który także w tym roku objął honorowy patronad nad konkursem.

Starosta Jaworski - Stanisław Laskowski

To była wyjątkowa edycja konkursu! Po raz pierwszy mieliśmy poślizg czasowy, ponieważ Nasze drukarki rozgrzane do czerwoności nie były w stanie sprostać szybkości z jaką napływały do nich dyplomy do wydruku :-)

Ok. 12:30 organizatorzy konkursu byli gotowi, aby przedstawić wyniki konkursu. O kolejności miejsc w finale zadecydowała łączna liczba punktów uzyskanych przez uczniów w części testowej i praktycznej.

Ostatecznie zwycięzcami dziewiątej edycji konkursu GIMTI zostali następujący gimnazjaliści:

Miejsce 1: Ernest Rudziec z Zespołu Szkół w Męcince
Miejsce 2: Bartosz Kusyk z Gimnazjum nr 2 w Jaworze
Miejsce 3: Kacper Omylanowski z Zespołu Szkół w Męcince
Miejsce 4: Patryk Segda z Gimnazjum nr 2 w Jaworze
Miejsce 5: Łukasz Rębisz z Gimnazjum nr 2 w Jaworze

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Zwycięzcy IX edycji Konkursu Informatycznego GIMTI

Wyniki IX finału konkursu GIMTI 2015/2016, znajdują się na oficjalnej stronie konkursu pod adresem: http://www.pckzjawor.pl/gimti/pliki

Przypominamy, że laureaci konkursu uzyskują pierwszeństwo w przyjęciu do Technikum Informatycznego w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.

Uczestnicy, którzy zdobyli 5 pierwszych miejsc otrzymali dyplomy oraz bardzo atrakcyjne nagrody.

Pierwsze miejsce – tablet multimedialny, to już tradycyjnie nagroda ufundowana przez patrona Konkursu – Starostę Jaworskiego, Pana Stanisława Laskowskiego. Dodatkowo, zwycięzca otrzymał także książkę ufundowaną przez znane wydawnictwo informatyczne Helion, piękny album przekazany przez księgarnię Bajka Plus, talon o wartości 100 zł ze sklepu EGO oraz voucher o wartości 30 zł od pizzerii Nisza 2.

Pozostałe miejsca, to m.in. urządzenia wielofunkcyjne, zestaw głośnikowy, książki informatyczne wydawnictwa Helion, książki otrzymane od księgarni Bajka Plus, vouchery od pizzerii Nisza 2 oraz wiele innych gadżetów.

Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez niezwykle hojnych sponsorów:

 • Jaklon Technology Piotr Gaszyński;
 • P.H.U. ABKOM Arkadiusz Bator;
 • Centrum Komputerowe Wojciech Salata;
 • Sklep „EGO” odzież męska Robert Kycia;
 • Wydawnictwo HELION S.A.;
 • Premium Distribution Sp. z o.o.;
 • Księgarnia „Bajka Plus” – Alicja Dubińska;
 • Pizzeria Nisza 2

Wszyscy uczestnicy finału GIMTI, otrzymali dyplomy potwierdzające udział w konkursie, natomiast ich opiekunowie podziękowania za przygotowanie ich do konkursu.

Zespół Nauczycieli Przedmiotów Informatycznych w PCKZiU składa gorące podziękowania dla Pani Dyrektor Lucyny Buczkowskiej oraz całego kierownictwa PCKZiU: Pani wicedyrektor Jolanty Wieczorek, Pani wicedyrektor Ewy Wojtali oraz Pani kierownik kształcenia praktycznego Wioletty Pieszczek.

Serdeczne podziękowania składamy także honorowemu patronowi konkursu – Staroście Jaworskiemu, p. Stanisławowi Laskowskiemu, oraz wszystkim sponsorom, nauczycielom i uczniom klasy 1A (Krystian Lipiński, Paweł Mospan) , 3A (Weronika Ancerowicz, Kinga Szczepaniak) i 4A (Łukasz Chudzik, Dariusz Łopaciński, Paweł Nowak), którzy swym zaangażowaniem przyczynili się do tak udanego przedsięwzięcia.

Organizatorzy konkursu:

Zespół Nauczycieli Przedmiotów Informatycznych przy PCKZ w Jaworze

 • Jarosław Pieszczek – przewodniczący konkursu
 • Sławomir Pieszczek
 • Marek Salata
 • Waldemar Wdowiak
 • Andrzej Tomasik
 • Tomasz Zwierzew

Galeria zdjęć wykonanych przez Malwinę Martyniak z klasy 1E (technik ekonomista): Finał IX Konkursu Informatycznego dla Gimnazjalistów GIMTI

Aktualne informacje na oficjalnej stronie konkursu: www.pckzjawor.pl/gimti

Odwiedź na na Facebooku: www.facebook.com/pckzjawor