Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Zdjęcie ekranu przed rozpoczęciem lekcji online

W dniu 20 marca 2023 w Naszej szkole odbyła się bardzo interesująca lekcja online na temat "Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł". Wzięli w niej udział uczniowie klasy 3A, którzy kształcą się w zawodzie technik informatyk.

Zajęcia zostały zorganizowana w ramach programu Dzień Bezpiecznego Internetu przez Polskie Centrum Safer Internet. Lekcję poprowadziła Pani Katarzyna Bisialska - specjalista ds. szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa NASK PIB.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że każda nasza aktywność w internecie pozostawia ślad, który może być wykorzystany przez osoby trzecie.

Podczas lekcji zostały omówione różne sposoby, w jakie dane mogą być zbierane i wykorzystywane przez różne firmy i organizacje. Dowiedzieliśmy się o tym, jakie informacje mogą być pobierane z naszych kont w mediach społecznościowych, historii przeglądania, adresów IP i innych źródeł. Uczniowie zobaczyli rowónież, jak wiele informacji można uzyskać o osobie, której dotyczą, dzięki użyciu specjalnych narzędzi i algorytmów.

Na lekcji poruszyliśmy również kwestię ochrony prywatności w sieci i jakie kroki można podjąć, aby ograniczyć ilość informacji, które zostawiamy w internecie. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach ochrony swoich danych osobowych i unikania niepożądanych działań w sieci.

Lekcja była bardzo pouczająca i z pewnością przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z udostępnianiem informacji o sobie w internecie.